Karaboğa F200 Gazlı Söndürme Sistemleri

heading

Karaboğa F200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Birçok yangın söndürme sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerden bazıları sulu söndürme, köpüklü söndürme gibi adlar alsa da sektörde adı FM200 olan aslında HFC-227 ea kodunu alan gazın kimyasal adı heptafluoropropane olarak bilinir. Rengi ve kokusu olmayan bir gaz olmasıyla çok özellikli bir gazdır. FM200 yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bir gaz olmasıyla ün kazanmıştır. Halonla benzerlik gösterir. 25 ve 40 bara kadar basınca dayanabilen bir gazdır. Silindirlere doldurulur, sıvı halde depolanmasıyla bilinir. Halon gazına alternatif olarak sunulur. En yaygın gazlardan birisi olmasıyla hele hele yangın söndürme özelliği bulunmasından çok değerlidir. Halın gazının özelliği söndürme özelliği olan kimyasal bir gazdır. Ama FM200 gazının söndürme özelliği tamamen fiziksel olmasından dolayı bu gaz önemli hale gelmektedir. Gazı depolandıran silindirler sıvı halde bulunur. Yangın yerinde kullanılarak yangının büyümesine engel olur. Sönmesine yardımcı olan gazlardır. Silindirleri basınç yöntemiyle kullanılır. İtici gaz olarak da azot N2 gazıdır.

Hem ithal edilebilen gazlar hem de firma yetkilerimizce üretilmektedir. Müşteri tercihlerine göre hem yerli üretimi satın alabilir. Hem de ithal olarak müşterilere sunulmasıyla satış tercihlerimiz oldukça fazladır. Kullanılan vanalar ise dünya standartlarındaki vanalar olmasıyla önem kazanmıştır. Her türlü uygunluk ve devlet kontrolünden geçirilen bu gazlar zararsızdır. Üstelik kokusuz ve renksiz olmasıyla da hayli öneme sahiptir.

FM200 Gazın Özellikleri

Yangın esnasında yüksek oranda yangını söndürme kabiliyeti sahip olmasıyla tercih edilmelidir. Asla ozon tabakasına zarar veren bir gaz olmamasıyla tamamen çevre dostu ve doğa dostudur. Boşaltım sonrasında ve öncesinde kalıntı bırakmamasıyla ender bulunan gazlardır. Elektrik akımını kesinlikle iletmez. Yeniden dolum imkânı vermesiyle özellikleri olan bu gazdır. Novec 1230 oranla daha uygunluk gösterebilir. Boşalma süresi maksimum 10 saniye içerisinde gerçekleşir. Bu gaz daha çok değerli serverlerin bulunduğu yerlerde, arşiv odalarında, devlet kurum ve kuruluşlara ait yerlerde, müzelerde kullanılan yangın söndürme sistemlerine sahip gazlardır. Zararsız olmasıyla, tekrar dolum imkânı vermesiyle müşterilerin yangından korunmak ve en az zararla yangından kurtulmak isteyenlerin en iyi tercihi olacaktır.